Súgó a katalógus használatához
Keresés a katalógusban
Egy katalógusban történő keresés választása esetén az adott gyűjtemény adatbázisában beállított keresési szempontok választhatók. A felhasználó felület lekérdezi a kiválasztott könyvtári adatbázis által támogatott keresési lehetőségek – indexek – körét és a felhasználó ezek mindegyikét használhatja a keresőkérdése megfogalmazásához. A válaszható keresési lehetőségek megjelennek a keresőfelületen lévő legördülő listában.
Fontos megjegyzések a kereséssel kapcsolatban
- A keresésben „és”, valamint „vagy” kapcsolat adható meg az egyes keresési feltételek között. Pl: Ha szerzőként „Vajda”-t adunk meg, címként pedig „A Csurbanov-dosszié”-t, a megadott keresőfeltételek közé „és” kapcsolatot teszünk, „A Csurbanov-dosszié” című dokumentum jelenik meg a listában, melyben „Vajda” szerzőként, vagy közreműködőként szerepel.
- Keresőkérdés összeállításánál ne használjunk írásjeleket: kötőjel (-); vessző (,), pontosvessző (;), kettőspont (:), idézőjel („..”), zárójel (..), szögletes zárójel [..], perjel (/), pont (.), stb.
A keresőkérdéseket tehát írásjelek nélkül kell megfogalmaznunk!
- Hosszabb címre, vagy névre való kereséskor nem szükséges a teljes nevet, vagy címet megadnunk keresőkérdésként. Elég a cím, vagy szerző nevének egy részét megadnunk (írásjelek nélkül), így is releváns találatokat fogunk kapni. Azt azonban fontos megjegyezni, hogy minél rövidebb keresőkérdést fogalmazunk meg, annál nagyobb találati listára számíthatunk.
- A keresőkérdés megfogalmazásakor alkalmazható csonkolásos módszer. Ez esetben egy %-et (százalékjelet) kell írnunk közvetlenül a keresendő kifejezés elé, mögé, vagy a keresendő kifejezésbe ágyazva, például:
’Vajd%’ megadása kereső kifejezésként a szerző keresőmezőben: olyan keresési eredményeket kapunk, melyekben a szerző, vagy közreműködő neve megegyezik a ’%’-jel előtt lévő kifejezéssel (pl: Vajda).
’%ajda’ megadása kereső kifejezésként a szerző keresőmezőben: olyan keresési eredményeket kapunk, melyekben a szerző, vagy közreműködő neve megegyezik a ’%’-jel után lévő kifejezéssel (pl: Vajda).
’V%da’ megadása kereső kifejezésként a szerző keresőmezőben: olyan keresési eredményeket kapunk, melyekben a szerző, vagy közreműködő neve megegyezik a ’%’-jel előtt és után lévő kifejezéssel (pl: Vajda).
- A keresés ékezethelyesen működik, tehát a keresőkérdés megfogalmazásakor használhatók ékezetes karakterek.
- A határozott névelőket nem veszi figyelembe a program a keresésnél, így keresőkérdést megfogalmazhatjuk határozott névelőkkel és azok nélkül is.
- A keresőkifejezés megadása szűkíthető kiadási év szerint is.
Megadható –tól – ig dátum. Ebben az esetben csak azon dokumentumok fognak megjelenni a találati listában, melyek kiadási dátuma megadott időintervallumba esik.
Megadhatunk csupán kezdő, illetve végdátumot is.
Amennyiben csakis kezdődátumot adnunk meg, azon dokumentumok fognak megjelenni csupán a találati listában, melyek a megadott kezdődátumnál nem korábbi kiadási dátummal rendelkeznek.
Amennyiben csakis végdátumot adnunk meg, azon dokumentumok fognak megjelenni csupán a találati listában, melyek a megadott végdátumnál nem későbbi kiadási dátummal rendelkeznek.
A találatok kezelése
A találatokat rendezhetjük a találati lista oszlopai szerint. Lehetőség van:
- cím
- szerző
- forrás
- kiadási adatok
- típus
- URL szerinti rendezésre
A találat melletti Bővebben-re kattintva megtekinthetjük a rekord bibliográfiai leírását az adott könyvtári katalógusban, illetve adatbázisban.