Bátrak könyvajánlói
„Bátrak” csoportja
John Green: Csillagainkban a hiba
Még soha nem olvastam ehhez fogható könyvet. Ez nem egy megszokott, könnyed romantikus regény.
Életszerű leírásának köszönhetően az olvasó képes beleélni magát a szereplők helyzetébe, képes velük együtt kacagni, sírni.
Bár nagyon tetszett az író humora, amivel kicsit oldani tudott a könyvön végighaladó feszültségen, mégis leginkább a szereplők gondolkodása fogott meg. A két főhős vélekedése az életről, szerelemről és halálról az, ami megindítja az olvasót, hisz olyan örök érvényű igazságokra találunk benne, ami szerintem mindenkiben valami maradandót alkot.
Az író szavaival élve: „Néha elolvasunk egy könyvet, és az eltölt ezzel a különös, biblikus rajongással, és szent meggyőződésünk lesz, hogy az összetört világot nem lehet újra összerakni addig, amíg minden élő ember el nem olvasta azt a könyvet. Azután vannak olyan könyvek (…), amelyekről nem lehet beszélni másoknak, olyan különlegesek, ritkák és a tieid, hogy az érzelmeidet reklámozni árulásnak tűnik.” Első sorban olyanoknak ajánlanám a Csillagainkban a hibát, akik szerelemről, küzdelemről szeretnének olvasni, akik nem ragaszkodnak könnyed, happy enddel végződő lezárásra. Egy igazi érzelmi hullámvasút ez a könyv. Gyönyörű, de szomorú történet, s tán ettől olyan igazi. Nagyon mély gondolatokat tartalmaz, amik minden olvasót meg fognak érinteni.
Kedvenc szereplő: A két főszereplő nagyon a szívemhez nőtt, de leginkább Augustus Waters, azaz Gus vált a kedvencemmé.
A fiú igazi példakép, hisz hatalmas lelkiereje van, és a végsőkig igyekszik kitartani. Gyűlöli a betegségét, folyamatosan küzd és szeretne valami nagy, maradandó dolgot hátrahagyni maga után, hogy sokan emlékezzenek rá.
Példaértékű az is, ahogyan a barátaival, szeretteivel bánik. Mindenkinek igyekszik segíteni, támaszt nyújtani, mindig kiváló barátként áll helyt. Nagyon szerethetővé teszi, hogy a szenvedéssel teli életében megtalálja a boldogságot, amit Hazelben fedez fel és ezért a szerelemért képes bármit megtenni.” Kedvenc rész: A két legkedvesebb jelenet számomra az előtemetés és Gus levele Hazel számára. Mind a két jelenetben mély és nagyon szép érzelmes gondolatok találhatók. Ezeket a részeket nem hinném, hogy bárki el tudná olvasni anélkül, hogy ne könnyezze meg! Mit változtatnék: Nem változtatnék meg semmit. Bár eleinte reménykedtem boldogabb befejezésben (ahogy mindenki más), be kell látnom, ez így volt tökéletes és gyönyörű. Vétek lenne bármin változtatni.
Műveltség: 10/9
Bátorság: 10/10
Barátságosság: 10/9
Önfeláldozás: 10/10
Őszinteség: 10/9
Humorosság: 10/6
Romantika: 10/10
Izgalom: 10/9
Szomorúság: 10/10
Tetszett: 10/10
Markus Zusak: A könyvtolvaj
A könyvtolvaj című regény a nácizmus korába enged bepillantást. Megismerkedhetünk Liesellel, a 9 éves kislánnyal, akinek nevelőszülőkhöz kell költöznie. A Münchenbe tartó vonatút alatt meghal az öccse, ami hatalmas traumát jelent számára. Testvérét szinte rögtön eltemetik, s a temetőben Liesel talál egy kis fekete könyvet, ami a sírásásról szól, és sorsfordító szerepe lesz.
Miután az édesanyjával fájdalmas búcsút vesznek egymástól, elviszik a nevelőszüleihez, Hubermannékhoz.
Nevelőanyja kemény asszony, de szereti Lieselt. Mosónőként dolgozik, s idővel Liesel hordja ki a tiszta ruhákat. Férjével, Hanssal nagyon szoros barátságba kerülnek. Liesel minden este újraálmodja öccse halálát, de Hans mindig bemegy hozzá, megnyugtatja és olvas neki. Liesel rettenetesen meg szeretne tanulni olvasni, ezért nevelőapja elkezdi oktatni, noha ő neki se megy a legjobban. Hitler születésnapján lopja az első könyvét, s napokig rettegésben él, mivel a polgármesterné meglátta. Ám nem mentek ki érte, és egy szép napon mikor kivitte a kimosott ruhát hozzájuk, a polgármesterné megmutatja a saját kis könyvtárát, ahol Liesel minden alkalommal olvasgat egy kicsit, míg végül el nem kezd lopkodni legjobb barátjával, Rudy Steinerrel. Az ő kis kalandjaikról szól ez a könyv, hogy két fiatal gyerek hogyan éli meg a nácizmus időszakát, míg a szörnyűségek be nem következnek. Annak ajánlom, aki szeret komolyabb műveket olvasni, s betekintést szeretne nyerni egy nehéz időszakba; amikor küzdeni kellett a megélhetésért, és az emberek féltek. Kedvenc szereplő: Rudy Steiner. Egy végtelen élénk gyerek, aki nem akar tudomást venni a körülötte lévő nehézségekről, és nem riad vissza semmitől. Fondorlatos, makacs, és merész. Amit a fejébe vesz, azt véghez is viszi. Kedvenc rész: mikor Liesel beleejtette a könyvét a folyóba, s Rudy a hideg vízbe ugrott utána. Megállt a folyó közepén kezében a könyvvel, és vigyorogva megkérdezte Lieseltől hogy kap e egy csókot amiért kimentette a lány kincsét. Liesel nemet kiabált, s azt hogy azonnal jöjjön ki.
Mit változtatnék meg:
„Semmit sem változatatnék meg. Sejtettem hogy a vége szomorú lesz, és hogy nem lesz happy end, de nem változtatnám meg benne, mert ennek így kell lennie. Csattanósan és tragikusan kell hogy véget érjen, különben fura lenne ha úgy zárulna a könyv, hogy mindenki éli tovább az életét.
Műveltség: 10/7
Bátorság: 10/10
Barátságosság: 10/9
Önfeláldozás: 10/8
Őszinteség: 10/8
Humorosság: 10/2
Romantika: 10/5
Izgalom: 10/8
Szomorúság: 10/8
Tetszett: 10/10