Gyöngyösi Kalendárium 2024
A Gyöngyösi Kalendárium története több mint száz évre tekint vissza, azonban a kiadvány életében hosszabb szünetek is voltak, így idén a 35. évfolyam jelent meg a Gyöngyösi Médiaközpont gondozásában.
„A könyv Gyöngyös krónikája, amely számos kerek évfordulóról emlékezik meg, és ezeket az alkalmakat arra is felhasználja, hogy bemutassa az évfordulókhoz kapcsolódó intézmények, civil szervezetek, kulturális csoportok történetét – hangsúlyozták a szerkesztők a könyv csütörtöki bemutatóján, ahol megemlékeztek a napokban elhunyt palóc tudósról, dr. Fülöp Lajosról, akinek verse és irodalomtörténeti írása is megjelent az idei kalendáriumban.
– Megannyi érték, értékes szerző, képzőművész, író, költő, gyönyörű múltú egyesület van Gyöngyösön, akik letettek valamit az asztalra, akik Gyöngyös érdekét szolgálták, akikről írni érdemes és írni kell – mondta a könyvbemutatón Hiesz György polgármester.
A kiadványban megjelent írásokból kirajzolódik Gyöngyös vaskori története, az idén fennállásának 185. évfordulóját ünneplő Bugát Pál Kórház első ötven éve, de olvashatunk többek között a negyvenéves Cantus Corvinus Vegyeskarról, a mátrai turizmust megteremtő Hanák Kolosról, a Mátravasút százéves történetéről, vagy az egykori gyöngyösi timsós fürdő titkairól.
A könyv számos kortárs példaképet is bemutat, mások mellett Pelle István gyermekorvost, Berkes Dezsőt, a város utolsó férfiszabóját, Gulya Róbert zeneszerzőt, vagy a „muzsika iránti fogékonysággal beoltott” Kalocsainé Csillik Máriát, és lányát, Józsa-Kalocsai Máriát.
A felsoroltak mellett még számos érdekes írásban és fotósorozatban tárul elénk a város múltja és jelene a keményfedeles, színes kiadványban, amely megújult külsővel jelent meg.”
Forrás: gyongyos.hu